ملاقات هیات رهبری اتاق تجارت و سرمایه گذاری با سفیر افغانستان در اندونیزیا

هیات رهبری اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، محترمان توکل احمدیار رئیس عمومی اتاق، خیرالدین مایل احمدی معاون تجارتی هیات مدیره، ‏‏سلطان محمد صافی ‏معاون سرمایه گذاری هیات مدیره، شرین آغا سخی رئیس مالی هیات مدیره، احمد ضیاء عظیمی شینوزاده عضو هیات مدیره، سید زمان هاشمی رئیس هیات ‏عامل اتاق و شماری از بازرگانان کشور با محترم فیض الله ذکی سفیر افغانستان در اندونیزیا و تیم همراه شان در اتاق ملاقات کرده و در مورد توسعه روابط بازرگانی با اندونیزیا و همکاری های مشترک بحث و تبادل نظر نمودند.

محترم توکل احمدیار، تشریف آوری محترم فیض الله ذکی و تیم همراه شان را به اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان خیر مقدم گفته و ضمن قدر دانی از همکاری خوب سفارت افغانستان در اندونیزیا با اتاق تجارت و سرمایه گذاری، ابراز امیدواری کرد که سایر سفرای افغانستان نیز در هماهنگی با اتاق و بازرگانان کشور روی همکاری های مشترک به منظور توسعه‌ی روابط تجارتی و اقتصادی با کشور های مختلف جهان همچو نشست ها را برگزار نمایند. وی از دستاورد های اتاق به ویژه طرح پیشنهادی اتاق در رابطه به بندر چابهار که مورد تأیید ریاست جمهوری نیز قرار گرفته است یادآور شد.

محترم خیرالدین مایل احمدی، از رابطه خوب تجارتی میان افغانستان و اندونیزیا و برگزاری نمایشگاه های محصولات افغانی در آن کشور یادآور شده و نقش سفارت افغانستان در اندونیزیا و اتشه‌ی تجارتی را که در همکاری با اتاق تجارت و سرمایه گذاری صورت گیرد، در گسترش روابط تجارتی دو کشور مهم دانست.

محترم سلطان محمد صافی، از محصولات و تولیدات افغانی که تحت نام کشورهای همسایه در بازار های منطقه به فروش می رسند ابراز نگرانی کرده و نقش اتشه های تجارتی افغانستان را در بازاریابی محصولات کشور در بازارهای جهان مهم خواند. وی از سفیر و اتشه تجارتی افغانستان خواست تا سرمایه گذاران و تاجران اندونیزیایی را تشویق به سرمایه گذاری مشترک در افغانستان نمایند.

محترم سید زمان هاشمی، از تلاش اتاق جهت افزایش صادرات افغانستان به کشور های منطقه و همچنان همکاری خوب سفارت افغانستان در اندونیزیا با اتاق در برگزاری نمایشگاه در داخل سفارت افغانستان که چندی قبل تدویر یافته بود، سپاسگزاری نموده و بر دیپلوماسی میوه های خشک و تازه افغانستان در کشور های مختلف تاکید نمود.

محترم شرین آغا سخی، از تلاش سفارت افغانستان در اندونیزیا جهت توسعه روابط تجارتی دو کشور قدردانی کرده و از آقای ذکی خواست تا زمینه برگذاری یک نمایشگاه کوچک و دایمی را برای محصولات افغانی در داخل سفارت افغانستان در اندونیزیا مساعد سازد و در این راستا هرنوع همکاری اتاق تجارت و سرمایه گذاری را جهت صادارت تولیدات کشور وعده سپرد.

محترم فیض الله ذکی، از برگزاری نشست امروزی توسط اتاق تشکر نموده و از تلاش سفارت افغانستان برای تحکیم روابط تجارتی و اقتصادی میان دو کشور به ویژه بازاریابی برای محصولات تولیدی افغانستان بر اساس هدایت ریاست جمهوری کشور یادآور شد. وی اندونیزیا را یکی از بزرگترین بازار های منطقه خواند که به گفته وی سفارت افغانستان تلاش می نماید  تا روابط تجارتی دو کشور توسعه یافته و به خصوص صادرات محصولات افغانی به آنکشور افزایش یاید.

آقای ذکی، جمع‌آوری ارقام دقیق کالاهای وارداتی و صادراتی افغانستان با اندونیزیا را که گونه مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد مهم دانسته و از علاقمندی مردم اندونیزیا برای زعفران، میوه های تازه و خشک افغانستان یادآور شده و از تلاش سفارت برای امضای تفاهمنامه دو جانبه جهت تعرفه های ترجیحی محصولات صادراتی افغانستان و همکاری در برگزاری فیستیوال ها برای تولیدات افغانستان در اندونیزیا نیز اطمیان داد.
در این نشست شماری از بارزگانان کشور هم نظریات و پیشنهادات خود را جهت گسترش روابط تجارتی و اقتصادی میان دو کشور، با سفیر افغانستان و تیم همراه شان شریک ساختند.