ملاقات هیات رهبری اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان با معاون اداره خط آهن و رئیس سیستم های گمرکات کشور

محترمان محمد یونس مهمند معاون اول هیات مدیره اتاق تجارت وسرمایه گذاری افغانستان، سلطان محمد صافی معاون سرمایه گذاری هیات مدیره و شفیق الله عطایی سرپرست ریاست هیات عامل اتاق با محترم حشمت الله غفوری معاون اداره خط آهن، محترم مجیب الرحمان رئیس سیستم گمرکات کشور و رئیس بهره برداری خطوط آهن، در مورد فرصت ها و چالش های خطوط آهن کشور بحث و تبادل نظر کردند.
 
در نخست محترم محمد یونس مهمند از کارکرد های چند سال اخیر مسوولان اداره خطوط آهن ستایش کرده و تاکید نمود که ایجاد سهولت ها در این بخش برای رشد اقتصاد افغانستان بسیار موثر بوده که بازرگانان می توانند اموال تجارتی شان با هزینه‌ی کمتر انتقال و یا هم صادر نمایند.
 
آقای مهمند هم چنان برگزاری نشست های مشورتی با شرکت های بار گیری ملی و بین المللی را به منظور انتقال اموال تجارتی با استفاده از خطوط آهن افغانستان از مسیر ایران پیشنهاد نموده گفت: در نخست باید با مسوولان شرکت های بارگیری هرات، بولدک و دبی در مورد چالش های که سد راه تبادلات افغانستان از طریق خطوط آهن وجود دارد بحث و تبادل نظر صورت گیرد.
 
محترم سلطان محمد صافی معاون سرمایه گذاری اتاق نیز در این نشست، در مورد انتقال اموال صادراتی افغانستان از طریق خطوط آهن ابراز خرسندی کرده و خواهان همکاری اداره های ذیربط در این بخش گردید.
 
آقای صافی افزود: باید یک طرزالعمل به منظور ایجاد سهولت و راهکار های تازه روی دست گرفته شود تا با استفاده از آن بازرگانان که می خواهند از این طریق انتقالات داشته باشند سهولت فراهم شود. وی هم چنان خواستار ساختن مقرره و راهکارهای تازه به منظور واردات و صادرات اسعار و فلزات قیمتی گردید.
 
محترم شفیق الله عطایی سرپرست ریاست هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، با اشاره به چهار اصل شفافیت سهولت، امکانات و سرعت تاکید کرده و گفت: در صورتی که انتقالات از طریق خطوط آهن به این چهار اصل برابر باشند و هم چنان هزینه انتقالات کمتر باشد، تاجران علاقمند انتقال اموال شان از این طریق گردیده و این روند رشد چشم گیر در کشور خواهد داشت.
 
آقای عطایی روی کاهش تعرفه های اموال که از طریق خطوط آهن انتقال می شوند تاکید نموده گفت: در مورد ایجاد تسهیلات در بنادر، استیشن های ریل و کاهش تعرفه ها مذاکرات دومدار با جانب ایرانی و سایر دست اندرکاران خطوط ریل انجام شود.
 
محترم حشمت الله غفوری معاون اداره خط آهن افغانستان در این دیدار گفت: مذاکرات که با مسوولان خطوط آهن ایران و مسوولان سکتور خصوصی افغانستان انجام شده است، در تعرفه های محصولاتی که از طریق خطوط آهن انتقال می شوند هفتاد درصد کاهش به وجود آمده است. او گفت که بازرگانان می توانند با استفاده از این سهولت، اموال شان را به گونه درست و با تسهیلات بیشتر انتقال دهند.
 
هم چنان آقای غفوری افزود: فیصله شده است که مواد نفتی، سمنت و اقلام ترانزیتی باید از طریق خطوط آهن انتقال شده و سایر اقلام به طور اختیاری از طریق خطوط آهن انتقال گردند.
 
درپایان این دیدار تاکید بر آن شد که به زودی نشستی را به منظور عقد قرارداد کالاها با هزینه‌ی کمتر از مسیر خطوط آهن با مسوولان شرکت های بارگیری، هرات، بولدک، دوبی و مسوولان مواد نفتی برگزار نمایند و همچنان یک تفاهم نامه سه جانبه میان اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان، اداره خط آهن و گمرکات به امضاء رسد.