کنفرانس تواصل تجارتی افغانستان – قزاقستان، در کابل برگزار شد

اتاق تجارت و صنایع افغانستان به همکاری سفارت جمهوری قزاقستان در کابل، به منظور تقویت هر چه بیشتر همکاری های تجارتی و ترانزیتی میان شرکت ها، سازمانها و تمامی نهاد های مربوطۀ جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری قزاقستان، کنفرانس تواصل تجارتی افغانستان – قزاقستان را به تاریخ 19 حمل 1396 در شهر کابل برگزار نمود.

در این نشست که در هوتل کابل ستار برگزار شد، محترم الحاج خانجان الکوزی، معاون اول هیئت مدیره، محترم عتیق الله نصرت رئیس هیئت عامل، محترم الحاج غلام نبی عیدی زاده، محترم الحاج خیرالدین مایل و محترم الحاج نظام الدین تاج زاده اعضای هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان، محترم انور اسماعیلوف مستشار سفارت قزاقستان در کابل، محترم اسکر ارینوف رئيس سرمایه گذاری کشور قزاقستان (KAZNEX)، اعضای هیئت رهبري اتاق کابل، محترم نصیر احمد انصاف معاون اتحادیه سرتاسری صنایع افغانستان، محترم عبدالکریم عارفی رئیس مجمع صنعتکاران کابل، رؤسای اتحادیه های صادرکنندگان و واردکنندگان افغانستان و تعداد کثیری از اعضای سکتور خصوصی هر دوکشور اشتراک نموده بودند.

محترم الحاج خانجان الکوزی، ضمن اظهار خوش آمدید به مهمانان، نشست امروزی را تداوم کنفرانس های مشترک قبلی خواند که از مدت ده سال به اینطرف در میان دو کشور ادامه داشته است. ایشان افزود: "خوشبختانه مناسبات ما با کشور دوست قزاقستان روز تا روز در عرصه های تجارت، سرمایه گذاری و مسائل ترانزیتی گسترش پیدا می کند. ما یک مرکز تجارتی یا خانه تجارت از دوستان قزاقی خود را کابل داریم و همچنان یک مرکز تجارتی افغانی را در الماتا جدیداً تأسیس کردیم که کار آن رسماً آغاز نشده و امیدوار هستیم بعد از طی مراحل حقوقی خود در آنکشور، رسماً به کار خود آغاز نماید."

آقای الکوزی آینده مناسبات تجارتی و اقتصادی با کشورهای آسیای میانه به خصوص قزاقستان را در حال توسعه خوانده و پیرامون نشستی بزرگی که طی هفته گذشته با اشتراک نمایندگان (کشور های آسیای میانه، افغانستان و پاکستان و همچنین نمایندگان بلندپایه یو اس آی دی، مؤسسه گین و اتاق تجارت و صنایع افغانستان) در آلماتای قزاقستان برگزار شد، چنین گفت: "در این نشست ما با تاجران قزاقی در مورد ایجاد یک کمپنی مشترک افغانی – قزاقی متشکل از دولت و سکتور خصوصی دو کشور که بتواند در سه بخش (ترانزیت، سرمایه گذاری و تجارت) فعالیت نمایند، صحبت هایی داشتیم. زیرا قزاقستان میتواند به مثابه یک حلقه وصل تجارت و ترانزیت میان افغانستان- روسیه و افغانستان – چین نقش مهمی در تجارت ما به خصوص صادرات ایفا نماید. در این رابطه هم دولت افغانستان و هم شورای عالی اقتصادی، خصوصا شخص جلالتمآب رئیس جمهوری کشور علاقمندی خاص دارند."

محترم الکوزی، از همکاری های خوب دولت قزاقستان به خصوص در زمینه ترانزیت با افغانستان یادآوری کرده و در بخش سرمایه گذاری های مشترک به ویژه در قسمت تولید مواد خوراکی و استخراج معادن و همچنان از فرصت ها و امکانات موجود نیز تذکر به عمل آورد. ایشان موضوع تجارت و صادرات را در تقویت و رشد اقتصادی افغانستان مهم خوانده و سرمایه گذاری های مشترک تجارتی میان دوکشور را سودمند توصیف کرد.

محترم انور اسماعیلوف از سازماندهی این کنفرانس توسط اتاق تجارت و صنایع افغانستان اظهار سپاس و قدردانی نموده، در مورد سفر هیئت قزاقی به افغانستان و اشتراک شان درکنفرانس امروزی گفت: "این هیئت تجاری یک هیئت بلند پایه در سطح 11 کمپنی معتبر قزاقی می باشد که در این کنفرانس با تاجران افغان روی موضوعات مورد علاقه صحبت خواهند داشت."
آقای اسماعیلوف سال 2016 را برای روابط دوکشور یک سال خوب و مؤثر خوانده و ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس بتواند آغاز و تحرک خوبی برای رشد اقتصادی و اجتماعی دو کشور دوست و برادر باشد. ایشان همچنان از ایجاد سهولت ویزه برای تاجران افغان به خصوص از صلاحت سفیر آنکشور در قسمت صدور ویزه نیز یادآوری کرد.

در بخش دوم کنفرانس، نشست های دوجانبه میان تاجران افغان و قزاق صورت گرفت و هر دوجانب روی امکانات، زمینه ها و فرصت های موجود صحبت نمودند.
قابل ذکر است که کنفرانس تواصل تجارتی سال گذشته دستاورد خوبی برای تاجران دو کشور داشت که در آن قراردادی به ارزش 30 ملیون دالر میان تاجران افغان و قزاق نیز به امضاء رسیده بود.

اعضای هیئت قزاقی، متشکل اند از تاجران و سرمایه گذاران برجستۀ سکتور های مختلف آنکشور همچون زراعت، معدن، مواد خام، مواد نفتی، مرغداری و سکتور تولیدی که در برگیرنده تولیدات و محصولاتی مانند پروسس حبوبات، آرد حبوبات، روغن گل آفتاب پرست، غذا های آماده شده از گل آفتاب پرست، آرد گندم، مودل های تولید انرژی آفتابی، مرغداری و تولید تخم مرغ، صنعت تولید مواد غذایی، پترول، دیزل و سایر مواد نفتی می باشند.

افغانستان و قزاقستان دارای روابط دیرینه تجارتی بوده و کشور قزاقستان می تواند بدیل و جاگزین خوبی برای واردات کالاها و محصولات بی کیفیت پاکستانی در آینده برای افغانستان باشد. قزاقستان پروژه بازسازی شیرخان بندر را تمویل مالی نموده است؛ در ولسوالی دره سوف ولایت سمنگان یک باب تعمیر را برای مکتب و همچنان یک باب شفاخانه را در ولسوالی ورس ولایت بامیان نیز اعمار کرده است؛ هم اکنون 44 شرکت قزاقی به ارزش30 میلیون دالر در افغانستان سرمایه گذاری کرده اند.

متذکر باید شد که اتاق تجارت و صنایع افغانستان و اتاق تجارت بین المللی قزاقستان به منظور گسترش روابط تجارتی میان دو کشور، تفاهمنامۀ همکاری تجارتی و ایجاد مرکز تجارتی قزاقستان در کابل را در ماه حمل سال 1395 به امضا رسانیده اند.
در حال حاضر ارزش مجموعی تجارت سالانه میان دو کشور حدود 437 ملیون دالر بوده که از آنجمله میزان واردات افغانستان 426 میلیون دالر و سهم صادرات کشور به قزاقستان به 11 میلیون دالر میرسد. صادرات عمدۀ ما سنگ مرمر، کچالو، پياز، خیار، کشته زردآلو، شکرپاره، مغزچارمغز، کشمش سبز و سرخ، زردآلو، سنجد، پوست قره قل، قالین می باشند و واردات عمده ما را اسپ، تخم مرغ، سبزیجات، دال نخود، گندم و آرد، ماش، روغن نباتی، محصولات قنادی، تیل پترول، گازمایع، ادویه طبی، ادویه زراعتی، کود کیمیاوی، تایر و تیوپ، موتر لاری، شیشه تعمیرات، آهن چادر، سیخ گول، آهن گادر، پروفیل، نل آهنی، خورده فروشی، پرزه جات موتر و ماشین آلات، موترسایکل و سایر اشیاء و موادغذائی تشکیل می دهند.