نمایشگاه اختصاصی افغانستان – ایران در شهر قندهار گشایش یافت

برای نخستین بار، نمایشگاه بزرگ افغانستان و ایران در شهر کندهار برگزار شد. این نمایشگاه توسط شرکت ایرانی "مدیرت پروژه های نمایشگاهی" به ابتکار قونسلگری جمهوری اسلامی ایران در قندهار و همکاری اتاق تجارت و صنایع افغانستان بخصوص اتاق کندهار و سازمان توسعه تجارت ایران از تاریخ 6 الی 9 جدی 1395 به مدت سه روز در هوتل تاج محل قندهار برگزار شد.

در این نمایشگاه 85 شرکت ایرانی و افغان ( ۲۵ شرکت افغانی و ۶۰ شرکت ایرانی)، محصولات و خدمات خود را از قبیل: مواد غذایی، خدمات صنعتی، تکنالوژی، الیاف و منسوجات، مواد اولیه و ماشین آلات نساجی و پوشاک، فرش دستباف و ماشینی، خودرو و صنایع وابسته، ماشین آلات و مصالح ساختمانی (کاشی، سرامیک، شیرآلات، چینی بهداشتی، رنگ و پوشش های ساختمانی)، سیم و کابل، تجهیزات برقی و تاسیساتی ساختمان کتاب و قرطاسیه، لوازم خانگی، بهداشتی و اقسام متنوع شوینده ها، تجهیزات طبی و دارویی، معدن، آثار قدیمی، قیمتی و تاریخی را به نمایش گذاشتند.

در مراسم افتتاح این نمایشگاه اراکین بلند پایه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان همچون محترم داکتر همایون عزیزی والی ولایت قندهار، محترم جمشیدنژاد معاون والی ولایت های سیستان و بلوچستان، محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان، سید سعید قادری سرقونسل جمهوری اسلامی ایران در قندهار، روئسای ادارات ذیربط دولتی، تجار و جمع کثیری از مردم کندهار اشتراک ورزیده بودند.

در نخست، محترم الحاج محمد یونس مومند ضمن خوش آمدید به مهمانان، روی اهمیت و نقش راه اندازی همچو نمایشگاه ها صحبت نموده گفت: "سپاسگزاری میکنم از سعی و تلاش والی محترم کندهار که در بخش های مختلف تجارت از هیچ نوع کمک دریغ نه نموده است. تدویر چنین نمایشگاه ها در حقیقت نقطه اتصال روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور می باشد."

آقای مومند با اشاره به پیشینه روابط تاریخی، فرهنگی و سیاسی میان ایران و افغانستان و همچنان بخاطر اصل تساوی واردات و صادرات به خصوص توسعه صادرات افغانستان، از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست تا در مقابل اقلام صادراتی تجار افغان معافیت های مخصوص گمرکی را آنچنانکه کشور های هند، چین و امریکا در نظر گرفته اند، روی دست گرفته و روابط مستحکم تجاری میان این دو کشور را که حجم آن در حال حاضر به بیشتر از دو میلیارد دالر میرسد، را مستحکم تر سازد.

بعداً والی کندهار محترم داکتر همایون عزیزی، راه اندازی این نمایشگاه را برای رشد سرمایه گذاری و تجارت افغانستان و ایران مهم خوانده گفت: "امید است که گشایش این نمایشگاه روابط تجاری میان افغانستان و ایران را هرچه بیشتر توسعه بخشد. تقویت سرمایه گذاری و تجارت ضامن انکشاف و توسعه روابط دوستانه میان دو کشور است. "

آقای عزیزی خواهان راه اندازی و گشایش نمایشگاه های بیشتر از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران در کندهار گردید. ایشان از کمک بورسیه های تحصیلی برای محصلین فاکلته های طب کندهار از سوی دولت ایران نیز خبر داد.

آقای جمشید نژاد معاون والی سیستان و بلوچستان خواهان گسترش حجم روابط تجارتی میان افغانستان و ایران گردید. ایشان ولایت سیستان و بلوچستان را کلید حل مشکل روابط ترانزیتی میان افغانستان و ایران خواند.

سرقونسل کشور ایران وعده سپرد تا موضوع وضع تعرفه های ترجیحی بالای میوه تازه کندهار را با اراکین بلند رتبه کشورش شریک خواهد کرد.