افتتاح دهلیزهوایی جدید کابل – ممبی هند

نشست ایکه به منظور افتتاح دهلیزهوای جدید بین شهرممبی هند و کابل به روز چهارشنبه، 6 جدی سال 1396در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی برگزار گردید، جلالتمآب محمد سرور دانش، معاون دوم مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، محترم محمد همایون رساء وزیر تجارت و صنایع، محترم نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، محترم الحاج خانجان الکوزی، معاون اول هیئت مدیره، محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره و محترم الحاج بازمحمد افسرزی معاون صنعتی هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان،  محترمه عادله راز معین همکاریهای اقتصادی وزارت امورخارجه، نماینده سفارت کشورهندوستان در کابل و جمع کثیراز تاجران اشتراک ورزیده بودند.

برنامه دهلیزهوایی که یکی ازبرنامه های مهم اقتصادی دولت افغانستان است برای بار اول در ماه جوزا سال 1396 به کار آغازنمود، که توسط شخص جلالتمآب رئیس جمهورافغانستان افتتاح شد، از این دهلیز تا اکنون درمجموع 54 پرواز بشکل  دوامدارصورت گرفته است که درمجموع 1640 تن میوه جات تازه و خشک، گیاهان طبی، صنایع دستی و قالین شامل آن است. از پنجاهمین پرواز این سلسله در مرکز رسانه های دولت تجلیل بعمل آمد که طی همین مراسم تفاهمنامه فی مابین مشاوریت ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور مالی و بانکداری، اتاق تجارت و صنایع افغانستان و شرکت کام ایر به امضاء رسید، که بر اساس همین موافقتنامه امروز نخستین پرواز بین کابل و ممبی رسمآ افتتاح گردید. در این پرواز40 تن محصولات تجارافغان مربوط به دو شرکت به شهر ممبی انتقال می یابد و در برگشت نیز 40 کالاهای تجارتی به کشور وارد خواهد گردید. ممبی یکی از شهرهای مهم کشورهندوستان است که نسبت جمعیت وسیع آن یک بازار مناسب و دارای قیم خوبتر برای محصولات افغانی میباشد.

در نخست محترمه عادله راز، معین همکاریهای اقتصادی وزارت محترم امورخارجه ضمن صحبت شان نسبت افتتاح این دهلیز از حکومت افغانستان و نقش کشور هندوستان درتجارت افغانستان اظهار خرسندی نموده و منحیث شریک مهم تجارتی افغانستان در رابطه با پروژه های بزرگ چون لوله گاز تاپی، بندرچاه بهار و دهلیزهای هوایی از آن کشور قدردانی نمود.

محترم خانجان الکوزی ضمن اظهار خوش آمدید به اشتراک کنندگان، به نمایندگی از سکتور خصوصی به خاطر تطبیق و عملی کردن وعده های حکومت و حل مشکلات سکتور خصوصی از دولت اظهارسپاس وقدردانی نمود و در این زمینه از توجه خاص جلالتمآب رئیس جمهور افغانستان تقدیر بعمل آورد.

آقای الکوزی ضمن سخنرانی شان از صادرات 218000 تن میوه جات تازه به خارج کشور را یک ریکارد تاریخی و بی نظیر برای افغانستان خواند. وي همچنان در این زمنیه از تلاشهای محترم اجمل احمدی، مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور اقتصادی قدردانی نمود که شبانه روز در این راستا با آنها همکاری نموده است. محترم الکوزی از توجه خاص شخص جلالتمآب رئیس جمهوری افغانستان نیز یاد آوری کرد که ایشان درمقطع های زمانی مختلف در رابطه با تسریع پروسه صادرات این موضوع را جدآ پیگری نموده است.

آقای الکوزی از مارکیت خوب ممبی و قیمت های مناسب برای محصولات افغانی نیز یادآوری کرد. وی از مشکلات موجود فراراه بندر چابهار تذکر به عمل آورده و ابراز امیدواری نمود که توسط ارگانهای دولتی این مشکلات حل و فصل گردد و تاجران ما بتوانند از این طریق میوه های تازه چون انار و سیب را به کشورهند صادرنمایند. آقای الکوزی از 80 فیصد سبسایدی حکومت افغانستان به صادرکنندگان نیز قدردانی و سپاسگزاری نمود. وی به یک سلسله مسایل دیگر چون نیاز به زمین صنعتی و ضرورت به عقد قرارداد فی مابین حکومت های هندوستان و افغانستان و کشورهای عربی و ایران نسبت تعرفه های گمرکی وحل مشکلات بارگیری درمیادین هوای هند یاد آورشد. محترم الکوزی در مورد ایجاد دهلیز هوایی میان شهرهای دیگر هندوستان، آسیای میانه، قزاقستان و کشورهای عربی نیز اظهارامیدواری نمود.

د ر آخر این مراسم جلالتمآب محمد سروردانش، معاون دوم مقام عالی ریاست جمهوری افغانستان از افتتاح دهلیزهوای جدید میان ممبی و کابل اظهار خرسندی نموده و آنرا یک گام بزرگ در راستای توسعه فعالیت های اقتصادی خواند. آقای دانش به یکسلسله انکشافات دولت دراین زمنیه اشاره نمود و از تدویر مجالس شورای عالی اقتصادی به طور منظم در راستای انکشاف فعالیتهای اقتصادی یاد آوری کرد. ایشان در اخیر، از کمک های کشورهندوستان نیز سپاسگزاری نمود.