سفر هیئت تجارتی افغانستان به کشور عربستان سعودی

جلالتمآب رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان با 22 تن از هیئت تجاری کشور که متشکل از هیئت رهبری اتاق، تاجران و اعضای سکتور خصوصی از مرکز و ولایات (بلخ، هرات، غزنی، ننگرهار فاریاب، قندهار، و غیره) عازم کشور شاهی عربستان سعودی گردیدند، هیئت افغانی از جانب ولیعهد آن کشور در ریاض استقبال گردیده و ضمن ملاقات با اراکین بلند رتبهء آن کشور روی موضوعات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در این ملاقات ها روی موضوعات صلح و امنیت در افغانستان، روابط میان افغانستان و پاکستان، محو تروریزم، تشویق سرمایه گذاری، اعطای جواز کار به کارگران افغان و افزایش همکاری ها در عرصه های تعلیمی، فرهنگی، صحی و تجاری بحث گردید.

دوکتور عبدالله عبدالله با جمع از هیئت رهبری و اعضای اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این ملاقات ها تاکید نمودند که با آمدن صلح و تامین امنیت در افغانستان، فرصت های اقتصادی نیز ایجاد گردیده و این فرصت ها به سرمایه گذاران عرب اجازه می دهد که در افغانستان سرمایه گذاری نمایند. در مورد تغییر پاسپورت های پاکستانی کارگران افغان در عربستان سعودی و اعطای جواز کار به کارگران افغان، باید موافقه صورت گیرد و تفاهمنامه هایی به امضا برسد. در همین حال خادم حرمین شریفین، اعلی حضرت سلمان بن عبدالعزیز السعود گفت که عربستان مسئولیت دینی خویش میداند که افغانستان را در مقابله با چالش هایی که با آن رو به رو است کمک نماید.

پادشاه عربستان سعودی تاکید کرد که به شورای وزیران کشورش هدایت می دهد تا پاسپورت های پاکستانی کارگران افغان به پاسپورت های افغانی تبدیل و در مورد اعطای جواز کار به کارگران افغان اقدامات جدی را رویدست گیرند.

در دیدار با دکتور ابراهیم العساف وزیر مالیه این کشور، به گسترش روابط و افزایش همکاری های دو جانبه در بخش های تجارت، ترانزیت، سرمایه گذاری و بانکی بحث و تبادل نظر صورت گرفت، رئیس اجرائیه کشور به وزیر مالیه سعودی گفت که افغانستان منابع وسیع طبیعی و زمین های زراعتی دارد و در بخش های زراعت، انرژی و منابع طبیعی مکان مناسب برای سرمایه گذاری است. و اضافه نمود که حکومت وحدت ملی برای رشد و توسعه‌ی سکتور خصوصی، گام های استوار برداشته و تاجران و سرمایه گذاران عرب می توانند یکجا با تاجران افغان و یا هم به صورت مستقل در افغانستان سرمایه گذاری کنند. همچنان پیشنهاد گردید که عربستان سعودی یکجا با کشور های گلف و دیگر کشور های عربی تعرفه های گمرکی صادرات افغانستان را معاف نمایند تا از این طریق روابط تاجران افغان با تاجران این کشور ها گسترش یابد. برعلاوه غرض ایجاد سهولت های لازم برای تاجران افغان و سعودی نیاز است تا به ایجاد و تقویت بانک های معتبر هر دو کشور روابط تجارتی ایجاد و تقویت گردد. دکتور العساف با تأئید سخنان و قبول پیشنهادات رئیس اجرائیه، گفت که کشورش آماده هر گونه همکاری در بخش های تجارتی، ترانزیتی و تعاملات بانکی می باشد. وی اضافه نمود که آنان برای تشویق تاجران سعودی برای سرمایه گذاری در افغانستان و ایجاد روابط میان بانک های دو کشور، کار می کنند. وزیر مالیه سعودی تاکید کرد که موضوع معافیت تعرفه های گمرکی اموال تجارتی تاجران افغان، باید در شورای خلیج مطرح و از همان آدرس تعقیب و عملی گردد و از آنجائیکه هر دو کشور عضویت بانک انکشافی اسلامی را دارند، عربستان سعودی می تواند از همین طریق با افغانستان کمک های مالی و مالیاتی خویش را افزایش دهد.

در تمام جلسات مربوط به موضوعات اقتصادی، معاونین و اعضای هیئت مدیره اتاق به نمایندگی از سکتور خصوصی کشور حضور داشتند و روی موضوعات تامین روابط همه جانبه‌ی اقتصادی و تجارتی گفتگو و بحث نمودند. ضمناً در حاشیۀ نشست ها، نماینده گان سکتور خصوصی با وزیر مالیه، وزیر نفت، گاز و وزیر تجارت، صنعت و ثروت آنکشور ملاقات نمودند که درین ملاقات ها پیشنهادات برای استمرار روابط اقتصادی و تجاری، فراهم آوری تسهیلات برای سرمایه گذاری، معافیت تعرفه های گمرکی و امضای تفاهم نامه های تجاری و اقتصادی صورت گرفت که در زمینه جانب سعودی در رابطه به ایجاد همکاری های نزدیک وعده نمود تا گروپ کاری از جانب هر دو کشور تشکیل گردد و روی موارد مهم کار نمایند تا تسهیلات متوقعه غرض تامین روابط و تزئید همکاری های تجارتی و سرمایه گذاری میان دو طرف به وجه احسن تامین و ایجاد گردد. همچنان جانب عربی علاقمندی خویشرا برای سرمایه گذاری در بخش های زراعتی، ساختمانی و معادن در افغانستان ابراز نموده و وعده سپردند که به زود ترین فرصت اقدامات عملی را در رابطه به تغییر پاسپورت های پاکستانی افغانها به پاسپورت های افغانی (کارگران افغان تحت نام پاکستانی در انجا مشغول کار می باشند) اتخاذ می نمایند و نیز در رابطه به تقرر اتشۀ تجارتی آنکشور به سفارت عربی مقیم کابل متکی به نظریات گروپ کاری اقدام صورت می گیرد.

وزیر تجارت آنکشور ضمن اظهار آمادگی برای همکاری های تجارتی علاقمندی خویشرا برای گسترش روابط تجاری و همکاری با افغانها ابراز داشت. ایشان مراودات تجارتی سکتور خصوصی در اقتصاد هر دو کشور را ارزنده و قابل توجه توصیف نمود.

هیئت رهبری اتاق تجارت و صنایع کشور، ضمن دیدار و ملاقات با اتاق تجارت ریاض روی امضای تفاهمنامۀ اقتصادی صحبت نموده و جانب ریاض توافق خویشرا برای کار روی تفاهمنامه و تشخیص موارد ذیعلاقه میان دو طرف جهت سرمایه گذاری های مشترک ابراز نمود. در ضمن تجار عربی سوالاتی را در رابطه به امکانات سرمایه گذاری و تجارت در افغانستان از نمایندگان سکتور خصوصی جویا شدند که محترم الحاج خانجان الکوزی و محترم آذرخش حافظی به سوالات ایشان پاسخ ارائه نموده و از عضویت افغانستان در سازمان WTO و تدوین قوانین و مقررات مربوطه غرض تسهیل تجارت یادآوری نمودند و همچنان جهت تدویر کنفرانس های دو جانبۀ تجارتی توافق صورت گرفته و تجار عربی علاقمندی خویشرا پیرامون سرمایه گذاری در افغانستان ابراز داشتند.

اعضای هیئت مدیره و تجار ملی یکجا در جمع هیئت افغانی، با تجار افغان مقیم ریاض ملاقات و مشکلات ایشان را استماع نمودند. در اخیر نتایج ملاقات های صورت گرفته را با افغان های مقیم ریاض در میان گذاشتند که از جانب آنان مورد استقبال قرار گرفت. متعاقباً هیئت افغانی بعد از مواصلت به مکۀ مکرمه و بازدید با والی مکه، ضمن ادای زیارت حج عمره با تجار و افغان های مقیم مکۀ مکرمه نیز بازدید نمودند.  بعد از مواصلت به مدینۀ منوره و زیارت مسجد الحرام ضمن ملاقات با والی مدینۀ منوره، با افغان های مقیم آن شهر نیز بازدید و مشکلات ایشان را استماع نمودند و پیرامون موضوعات بحث شده با اراکین کشور شاهی عربستان سعودی برای ایشان مختصراً گزارش ارائه کردند که مورد استقبال گرم ایشان قرار گرفت.

در اخیر، هیئت افغانی با مشایعت والی مدینه منوره به طرف میدان هوایی رهسپار گردیده و عازم کشور عزیز افغانستان شدند.