برای نیل به یک اقتصاد پایدار، یازده اولویت سکتور خصوصی باید در نظر گرفته شود

اتاق تجارت و صنایع افغانستان و اداره حرکت – (اداره تسهیلات در محیط سرمایه گذاری افغانستان) یازده اولویت های سکتور خصوصی برای اصلاحات را در نشست سکتور خصوصی که در حاشیه کنفرانس لندن برگزار گردیده بود، برای حکومت افغانستان و جامعه بین المللی پیشکش نمودند. این نشست بتاریخ ۱۲ قوس 1393 در لندن صورت گرفت.

ادامه مطلب...

نتایج هفتمین سروی وضعیت کاروبار

سروی وضعیت کاروبار اتاق نشان می دهد که وضعیت کاروبار در سه ماه گذشته (سرطان، جوزا، ثور 1394) بدتر شده است و مقایسه نتایج سه سروی اخیر نشان میدهد که انگیزه و خوشبینی که بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی بوجود آمده بود، به تدریج رنگ باخته است.

ادامه مطلب...

ایجاد اتاق مشترک افغانستان – هندوستان گامی در راستای توسعه بیشتر روابط اقتصادی دو کشور

جامعه تجارتی افغانستان و هندوستان، ایجاد یک آدرس مشخص سکتور خصوصی دو کشور به منظور استحکام روابط اقتصادی دو کشور در همه عرصه های اقتصادی، به عنوان یک نیاز می پندارند. بنابراین در راستای این هدف، اتاق تجارت و صنایع افغانستان و فدراسیون اتاق های تجارت و صنایع هندوستان توافق کردند تا به منظور رسمیت بخشیدن به ایجاد یک چارچوب مشخص به منظور ارتقای فعالیت های اقتصادی تاجران و صنعتکاران دو کشور، اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان – هندوستان را تاسیس نمایند.

ادامه مطلب...

سال 93 پرچالش ترین سال در برابر اقتصاد کشور

آغاز سال 1393 با نگرانی های زیادی در مورد آینده افغانستان همراه بود. عدم امضای پیمان امنیتی افغانستان با ایالات متحده توسط رئیس جمهور کرزی و اختلافات در رابطه به انتقال قدرت سیاسی، سوالات زیادی را در مورد ثبات سیاسی کشور برانگیخت. این امر باعث شد که بسیاری از سرمایه های مالی و فکری کشور را ترک کنند. هیئت های تجاری کشورهای خارجی که قرار بود به افغانستان سفر نمایند، سفرهایشان را نیز به تعویق انداختند.

ادامه مطلب...

راه لاجورد، کوتاه ترین، ارزان ترین و مطمئن ترین مسیر تجارت برای افغانستان

همکاری های تجارت ترانزیتی و ترانسپورتی راه لاجورد میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به منظور کاهش موانع ترانزیتی و تجارتی و توسعه عملیات مشترک گمرکی بین کشورهای فوق الذکر، منحیث راه بدیل ترانزیتی برای دسترسی به بنادر بحری و در جهت کاهش وابستگی افغانستان به کشور های همسایه، فوق العاده مهم خواهد بود.

ادامه مطلب...

تشکیل حکومت وحدت ملی، امیدی برای توسعه اقتصادی کشور

امضای موافقت‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی را گامی موثر جهت عبور موفقانه از بن‌بست انتخاباتی کشور و تصمیم ارزشمندی در راستای تحکیم وحدت ملی و همگرایی ملت بزرگ افغانستان می دانیم. بدین ترتیب، پایان انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی جلالتمآب داکتر اشرف‌غنی احمدزی به عنوان رییس‌جمهور منتحب و جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله را به عنوان رییس اجرایی برای ملت صبور کشور و تیم‌های «تحول و تداوم» و «اصلاحات و همگرایی» تبریک می‌گوییم.بدون شک انتقال مسالمت‌آمیز قدرت سیاسی، به تحکیم پایه‌های مردم‌سالاری در کشور خواهد انجامید و راه رسیدن به امنیت، ثبات، ترقی و پیشرفت را هموارتر خواهد کرد. بی‌تردید، حضور جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های تأثیرگذار با حفظ شایسته‌سالاری در ساختار حکومت آینده می‌تواند بنیادهای همبستگی ملی ما را تقویت بخشد.

ادامه مطلب...

طولانی شدن پروسه انتخابات ریاست جمهوری، کاهش تجارت و سرمایه گذاری و افزایش بیکاری

سروی اتاق تجارت و صنایع افغانستان که در سرطان 1393 انجام شده است، بیانگر اثرات منفی طولانی شدن پروسه انتخابات بر شرایط عمومی کاروبار در کشور می باشد. به اساس این سروی، شرایط عمومی کاروبار در جریان سه ماه گذشته بدتر شده است. این سروی نشان می دهد که شرکت های کوچک و متوسط بیشتر متاثر شده اند. از نتیجه سروی اینگونه استنباط می شود که شرکت های کوچک و متوسط در برابر تحولات سیاسی، امنیتی و جوی آسیب پذیرتر می باشند.

ادامه مطلب...