ملاقات رئیس هیئت عامل اتاق با هیئت بلند پایه کشور بلاروس

این جلسه که در هوتل کابل سرینا برگزار گردید و در آن به نمایندگی اتاق محترم عتیق الله نصرت رئیس هیئت عامل و محترم امید غفورزی مسئول روابط بین الملل اتاق و از جانب هیئت بلاروس Pavel Utiupin وزیر صنعت کشور بلاروس و Oleg Ivanov سفیرغیر مقیم کشور بلاروس برای افغانستان حضور داشتند، روی گسترش همکاری های تجارتی و اقتصادی بحث نمودند.


در ابتدا، محترم عتیق الله نصرت، پیرامون ساختار و اهداف اتاق تجارت وصنایع افغانستان معلومات همه جانبه ارائه کرده، افزود:" چند دهه قبل تجارت افغانستان با بلاروس بیشتر از 150 میلیون دالر بود، اما اکنون به 5.4 میلیون دالرنزول نموده که نشان دهنده کاهش قابل ملاحظه است. اما بعد از تحولات مثبت در این اواخر، افغانستان با داشتن ظرفیت تخنیکی، مواد خام و نیروی بشری فراوان سرزمین فرصتها گردیده است. ایشان همچنان برگزاری کنفرانسهای تواصل تجارتی و نمایشگاه های مشترک را جهت آشنائی با مارکیت ها و تولیدات دو کشور حیاتی خوانده و در باره تسهیلات لازم ویزه برای تجار افغان پیشنهاد همکاری نمود.


متعاقباً، وزیر صنعت کشور بلاروس، در زمینِۀ روابط پیشینه تجارتی و اقتصادی دو کشور اشاره نموده افزود: "صادرات تراکتور کشور بلاروس به افغانستان رو به افزایش بوده و افغانستان مارکیت خوب برای فرآورده های آنکشور است. وی، بلاروس را برای محصولات زراعتی افغاستان مهم خوانده، خاطر نشان ساخت که اتاق های دو کشور میتوانند نقش مهم را در تقویت روابط تجارتی میان هم ایفا نمایند. ایشان همچنان در باره تدویر نمایشگاهی که قرار است در ماه جون سال جاری میلادی در آن کشور برگزار گردد، از اتاق جهت اشتراک دعوت نموده و برای هرنوع همکاری تخنیکی اعلان آمادگی نمود.


در اخیر سفیر غیر مقیم کشور بلاروس در زمینه فراهم نمودن ویزه برای تجار افغان وعده همکاری نمود.