نمایشگاه ملی (عالیست- افغانیست) و برنامه مشارکت عامه و خصوصی، برگزار شد

نمایشگاه ملی (عالیست- افغانیست)، طرح ابتکاری سکتور خصوصی توسط شرکت تلنت و اتاق تجارت و صنایع افغانستان به همکاری تخنیکی وزارت های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، صنعت و تجارت، زراعت، مالیه، احیا و انکشاف دهات و اداره تدارکات ملی، به مدت چهار روز (از 19 الی 22 سرطان 1397) در تالار لویه جرگه برگزار گردید.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه ج. ا. ا ، محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان، وزرای محترم اقتصاد و مبارزه علیه مواد مخدر، مقامات عالیرتبه حکومتی، مسؤلین شرکت های تولیدی و اعضای سکتور خصوصی اشتراک ورزیدند.

محترم مومند، از برگزار کنندگان این نمایشگاه تشکر نموده و تدویر همچو نمایشگاه ها را برای معرفی تولیدات داخلی مهم خوانده و ابراز امیدواری کرد که شرکت های تولیدی از این نمایشگاه استفاده اعظمی را نموده و بتوانند قرار دادهای خوبی را با نهادها و شرکت های مصرف کننده حاصل نمایند.

آقای مومند، ضمن سپاسگزاری از تلاش های رئیس اجرائیه کشور به خاطر رفع مشکلات سکتور خصوصی از جمله حل موضوع سیخ گول یک تن از تاجران کشور در ازبکستان و همچنان یادآوری یک سلسله تسهیلاتی که از سوی حکومت برای سکتور خصوصی ایجاد شده است، خواهان توجه حکومت به پروژه های زیربنایی کشور گردید.

جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله، در رابطه به اهمیت تدویر نمایشگاه های تولیدات داخلی صحبت نموده و هدف مشترک همه را رشد و حمایت از تولیدات داخلی کشور عنوان کرد تا همه سهم خود را در رشد و انکشاف صنعت کشور ایفا نمایند. وی در مورد کنفرانس و نتایج آن نیز ابراز خوشبینی کرده افزود: "این کنفرانس ما را به نقاطی برساند و نتیجۀ آن یک رهنمود خوب برای تقویت رشد صنایع داخلی و صادرات و در نهایت توسعۀ اقتصادی، زدودن فقر و کاریابی برای هموطنان باشد."

سکتور های تولیدی موجود در کشور از قبیل: مواد مختلف غذایی، نوشابه های غیر الکلی، جوس، آب معدنی، میوه تازه، زعفران، پروسس کشمش، آیسکریم، محصولات زراعتی، قالین، سیخ گول، وسایل برقی، هنگر سازی، تولید اکسیجن، صنایع پلاستیک، صنایع چاپ و بسته بندی و نشر کتاب، در این تمایشگاه اشتراک ورزیده اند.

هدف از برگزاری این نمایشگاه، تحکیم ارتباط مستقیم میان سکتور خصوصی و دولت، ارائه چالشها و راه حل ها توسط سکتور خصوصی و شریک ساختن معلومات میان گروه های ذیدخل جهت حمایت از تولیدات افغانستان می‎باشد.