نشست رئیس هیئت عامل اتاق و اعضای سکتور خصوصی با سفیرکبیر افغانستان در آسترلیا

محترم عتیق الله نصرت رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان روز یکشنبه، 10 سرطان 1397با محترم وحیدالله ویسی سفیر کبیر افغانستان در آسترالیا ملاقات کرده و پیرامون همکاری های مشترک جهت گسترش روابط تجارتی و توسعه صادرات افغانستان با کشور آسترلیا بحث و گفتگو نمودند. در این نشست که با اشتراک تعداد زیادی از تاجران و اعضای سکتور خصوصی در سالون کنفرانس های اتاق برگزار گردید، در آغاز، محترم نصرت ضمن اظهار خوش آمدید به سفیر افغانستان، تیم همکار شان و اعضای سکتور خصوصی، از کارکردها و همکاری خوب آقای ویسی با اتاق و سکتور خصوصی یادآوری کرده و ابراز امیدواری نمود که در نتیجه این تلاش ها شاهد افزایش تجارت با آسترلیا به خصوص در بخش صادرات زعفران باشیم.

آقای نصرت از تلاش های اتاق و حکومت جهت گشایش دهلیز هوایی میان افغانستان و اندونیزیا در آیندۀ نه چندان دور یاد‌آور شد که به گفته وی از طریق اندونیزیا میتوان با کشور آسترالیا وصل شده، زعفران و میوه خشک خود را انتقال دهیم. وی حجم تجارت با آسترلیا را در وضعیت کنونی ناچیز خوانده اظهار خوشبینی کرد که در موجودیت سفیر فعلی افغانستان، تجارت با استرلیا رونق بیشتری یابد.

محترم ویسی، از همکاری نزدیک خود با سکتور خصوصی کشور یادآور شد که تلاش خواهد کرد تا زمینه رشد تجارت میان دو کشور را فراهم سازد. آقای ویسی از تلاش های خود برای برگزاری دو کنفرانس بین المللی اقتصادی در هندوستان و اندونیزیا به همکاری اداره انکشافی ایالات متحده امریکا (USAID) طی اوایل سال آینده خبر داد که به قول ایشان این کنفرانس ها سبب خواهد شد که تاجران موفق آسترلیا در آن اشتراک ورزیده و به این ترتیب زمینه تجارت با آسترلیا را مساعد سازیم.

آقای ویسی همچنان از تدویر کنفرانس بین المللی غذایی طی دو یا سه ماه آینده در شهر میلبرن آسترلیا یادآور شده و از تاجران افغان خواست با ارسال یک گروپ از تاجران ورزیده در این کنفرانس، برای بازاریابی و فروش محصولات افغانستان از جمله میوه خشک و زعفران در شهرهای مختلف آسترلیا تلاش نمایند.

سپس تاجران کشور در رابطه به صادرات میوه خشک و زعفران به کشور های مختلف منجمله آسترلیا و موانعی که فرا راه صادرات وجود دارند به خصوص موضوع سرتفکیت قرنطین، ستندرد سازی صادرات و مشکل نگهداری محصولات صادراتی در سردخانه ها و سایر موضوعات تخنیکی صحبت نموده و سوالات و نظریات خود را در زمینه مطرح نمودند که توضیحات لازم از سوی آقایان نصرت و ویسی ارائه گردید.