دهلیز هوایی افغانستان – ترکیه افتتاح شد

دهلیز هوایی میان افغانستان و ترکیه، ساعت 8 صبح روز سه شنبه، اول جوزای 1397 طی مراسم باشکوهی که در آن وزرای صنعت و تجارت، زراعت مالداری و آبیاری، رئیس هیئت عامل اتاق، سفیرکبیر ترکیه مقیم کابل، مسؤلین گمرک و میدان هوایی بین المللی حامد کرزی، رؤسای شورای عالی صنایع، معادن و سرمایه گذاری افغانستان، اتحادیه های صادرکنندگان میوه تازه و خشک، اعضای سکتور خصوصی و رسانه های داخلی و بین المللی حضور داشتند، رسماً افتتاح گردید.

جلالتمآب همایون رسا وزیر صنعت و تجارت افغانستان، تجارت را بخش عمده و اساسی از روابط دو کشور دانست که می تواند روی همه پالیسی های سیاسی و اجتماعی کشورها اثر گذار باشد. وی بیلانس تجارتی کشور طی سالهای گذاشته را نا متوازن خوانده گفت: "این کسر بیلانس تجارت در حال اصلاح شدن است. ارقامی که در دست داریم نشان می دهد تجارت ما در مجموع از 7.2 میلیارد دالر در سال 2016 به 8.4 میلیارد دالر در 2017 افزایش یافته است که سهم صادرات 614 میلیون دالر از 2016 به 783 میلیون دالر در سال 2017 ازدیاد را نشان می دهد که نقش کریدور هوایی نیز محسوس می باشد."

محترم عتیق الله نصرت رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان، ضمن ابراز خرسندی از افتتاح دهلیز هوایی میان افغانستان و ترکیه و یادآوری از مشکلات ترانزیتی و ترانسپورتی برای صادرات افغانستان طی سالهای گذاشته، گفت: " خواست سکتور خصوصی بوده که باید راه های بدیل ترانزیتی برای رشد تجارت افغانستان جستجو گردد تا اعضای سکتور خصوصی و صادرکنندگان بتوانند از آن استفاده کنند. سال گذشته بعد از مشکلات بسیار جدی که فرا‌راه صادرات ما با هندوستان از سوی پاکستان ایجاد شد، کارگوی هوایی به عنوان بدیل ترانزیتی برای اقلام صادراتی به هند پیشکش شد که خوشبختانه با موفقیت انجام یافت. زمانیکه ما در ماه می سال 2017 اولین تفاهم نامه را با شرکت آریانا به امضاء رسانیدیم در موفقیت آن تردید داشتیم و امروز خوشبختانه شاهد هستیم که در جریان 90 پرواز به ارزش بیشتر از 50 میلیون دالر اموال صادراتی افغانستان را به بازارهای دهلی و ممبی هندوستان و همچنان قزاقستان انتقال دادیم که این خود یک دستاور بزرگ است."

آقای نصرت، کارگوی هوایی را نه تنها یک وسیله برای افزایش صادرات با هند خواند بلکه آنرا در افزایش مجموع صادرات کشور موثر دانست که به گفته ایشان، "کارگوی هوایی به عنوان راه بدیل و فشار مثبت سبب شد که در صادرات خود از راه زمین به مشکلات کمتر مواجه گردیم. به همین اساس صادرات ما به هند از 230 میلیون دالر به 380 ملیون دالر درسال گذشته افزایش یافته است و صادرات میوه تازه ما از طریق هوا 11 برابر افزایش داشته است که این همه در نتیجۀ موفقیت کارگوی هوایی و تلاش های دولت در راستای انکشاف و ازدیاد صادرات می باشد."

رئیس هیئت عامل اتاق، از کشور ترکیه به عنوان یکی از مارکیت های باظرفیت و بالقوۀ بسیار مهم برای تولیدات افغانستان نام برده افزود: "متأسفانه طی چهارسال گذشته حجم تجارت ما از حدود 300 ملیون دالر به 100 میلیون دالر کاهش یافت که در این کاهش دلایل متعددی نقش داشت که یکی از دلایل نبود راه های مواصلاتی بسیار مفید که به وسیله آن انتقالات خود را در بخش های صادرات و واردات انجام داده بتوانیم، دانسته می شد که خوشبختانه طی سال اخیر یکسلسله اقدامات از سوی حکومت روی دست گرفته شد که با استفاده از این اقدامات می توان تجارت خود را افزایش داد. راه لاجورد یکی از گزینه های بهتر می باشد که ما را نه تنها با ترکیه وصل خواهد کرد، بلکه از طریق ترکیه به تمام کشورهای عضواتحادیه اروپا وصل خواهد نمود که از طریق خط آهن بندر آقینه می توان انتقالات خود را انجام داد. امروز خوش بختانه ایجاد دهلیز هوایی با ترکیه سبب خواهد شد تا اموال صادراتی خود را به ترکیه انتقال داده و از این طریق به کشورهای اروپایی نیز صادر نمائیم."

آقای نصرت یادآور شد که هرچند درگذشته برای صادرات با ترکیه از کارگوی شرکت ترکش ایرلاین استفاده می شد، اما وی ایجاد دهلیز هوایی با ترکیه را یک برنامه اختصاصی توصیف کرد که تحت حمایت و تشویق دولت صورت می گیرد و تاجر صرف با پرداخت قسمتی از مصارف، صادرات خود را انجام می دهد. وی با سپاسگزاری از حمایت دولت در قسمت ایجاد دهلیز های هوایی و رشد صادرات کشور، از حکومت و سفیر کبیر ترکیه تقاضا به عمل آورد تا قسمت ترجیح تعرفه های گمرکی و ایجاد مرکز خدمات تجارتی در استانبول از صادرات افغانستان حمایت نمایند. آقای نصرت از تاجران کشور خواست تا در پروسس و بسته بندی محصولات صادراتی خود معیار های جهانی را مد نظر گیرند تا اموال صادراتی به مارکیت های ترکیه و اروپایی دسترسی پیدا کنند.

جلالتمآب اوزان آرطغرل سفیر کبیر جمهوری ترکیه در کابل، با اشاره به روابط دیرینه میان دو کشور، به ادامه همکاری های ترکیه در بخشهای نظامی، زراعت، اقتصاد، صحت و موارد دیگر با افغاستان تأکید نمود. وی سفر هیئت تجارتی ترکی تحت ریاست معین ارشد وزارت اقتصاد آنکشور در ماه گذشته را نشانۀ علاقمندی ترکیه در بخش توسعه تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان دانست. قابل ذکر است، اولین پرواز از طریق دهلیز هوایی افغانستان – ترکیه حامل 14 تن محصول صادراتی شامل 4500 مربع قالین و 5 تن میوه خشک می باشد که توسط کارگوی شرکت هوایی ترکش صورت گرفت.