ملاقات معاون تجارتی هیئت مدیره اتاق با سفیر کبیر جمهوری ترکیه در کابل

محترم الحاج محمد یونس مومند معاون تجارتی هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان روز پنج شنبه، مورخ 23 حمل 1397 با محترم اوزان آرطغرل سفیر کبیر جمهوری ترکیه در کابل ملاقات نمود.

اين ملاقات که در مقر سفارت جمهوری تركيه در كابل برگزار گردید، محترم مومند از بابت دعوت ايشان توسط سفير كشور دوست تركيه اظهار سپاسگزاری نموده و براي جناب سفير در ماموريت جديد شان آرزوی موفقيت و كاميابی نمود.

آقای مومند، از كمك های كشور دوست تركيه در سكتور های مختلف ياد آوری نموده، افزود كه دولت و سكتور خصوصی ما كمك های كشور دوست تركيه را به ديدۀ قدر نگریسته و خواهان گسترش هر چه بيشتر اين همكاری ها میان دو كشورمی باشند.

آقای مومند علاوه نمود: «از آنجايی كه در اولويت دولت و سكتور خصوصی كشور افزايش صادرات بوده و توليدات افغانی در  تركيه از ماركيت خوبی نیز برخوردار می باشند، بناءً ايجاب می کند تا كشور تركيه قونسلگری های جديد خويش را در ولايات قندهار و هرات نيز باز نمايد.» وی از ولايات قندهار و هرات منحيث زون های عمده اقتصادی كشور نام برده وهمچنان پرواز های مستقيم از شهر های هرات و قندهار به استانبول تركيه، از پيشنهادات ديگر آقای مومند بود.

به همین ترتیب، آقای مومند توسعۀ روابط دو كشور در سكتور صحت را یک نیاز مهم خوانده افزود: «سالانه تعداد قابل ملاحظه‌ای از افغان ها بنا بر نبود امكانات عصری طبی در داخل كشور، جهت تداوی به خارج از كشور سفر می کنند.» لذا وی  خواهان سرمایه گذاری های مشترک در سکتور صحت از جمله تأسیس شفاخانه های مشترك و عقد تفاهنامه های همكاری ميان شفاخانه های تركيه و افغانستان گرديد.

محترم آرطغرل، ضمن تأکید بر تقویت و گسترش روابط میان دو کشور، از افتتاح قونسلگری سفارت ترکیه در شهر هرات در ماه های آینده خبر داده گفت: «سال بعد انشاءالله قونسلگری سفارت ترکیه در شهر قندهار را نیز افتتاح خواهیم نمود و کوشش می نمائیم که با تمام ولایات افغانستان همکاری و کمک های خود را افزایش دهیم.» آقای آرطغرل افزود كه ما در قسمت عقد تفاهم نامه های همكاری ميان دو كشور با شما هم نظر هستيم و در هماهنگی با هم می توانيم مريضان افغانی را جهت تداوی به استانبول و انقره بفرستيم.