سفر هیئت اتاق به جمهوری خلق چین به منظور تحکیم و گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور

محترم الحاج خان جان الکوزی، معاون اول هئیت مدیره اتاق تجارت وصنایع افغانستان، محترم سعد خطیبی رئیس هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع هرات و محترم محمد ضیا عزیزی مسئول روابط بین الملل اتاق روز دو شنبه مورخ 13 سنبله 1396 نظر به دعوت سفارت محترم جمهوری خلق چین با هیئت عالیرتبه دولتی به رهبری جلالتمآب انجنیر محمد خان، معاون اول ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان به شهر ننگژیای جمهوری خلق چین جهت گسترش روابط اقتصادی سفر نمودند.

هیئت متذکره در جریان سفر سه روزه از نمایشگاه های تولیدات چین- کشور های عربی، نمایشگاه محصولات و ماشین آلات زراعتی کشور چین و فابریکات تولید لبنیات، انرژی قابل تجدید و ساخت گل خانه ها دیدار کردند. هدف از این سفر استفاده از تجارب کشور چین در زمینۀ ایجاد فابریکات تولیدی، زراعتی و شرکت های انرژی قابل تجدید بوده که چین در این زمینه رشد قابل ملاحظه ای را طی سال های اخیر داشته است و همچنان در قسمت جلب سرمایه گذاری های خارجی به کشور با شرکت های مختلف مخصوصاً شرکت های تولید انرژی قابل تجدید کشورچین صحبت صورت گرفته که شرکت های متذکره علاقمندی خود را جهت  سرمایه گذاری در بخش سولر با تولید 50MW برق ابراز نمودند.

در ساحه تجارت و سرمایه گذاری، چین کشوریست که با توجه به جمعیت و رشد اقتصادی بالا به هر نوع منبع طبیعی و اقتصادی نیاز دارد و این کشور سعی می کند که در ساحه انکشاف معادن در افغانستان سرمایه گذاری نماید. در سال ‏های اخیر روابط اقتصادی و تجارتی بین افغانستان و چین بیشتر شده و آخرین مورد آن ایجاد خط آهن بین افغانستان و چین میباشد که فرصت های جدیدی را برای تقویت تجارت بین دوکشور ایجاد نموده و مسیر انتقالات کالاهای تجارتی بین چین وافغانستان و بالعکس را به میزان زیادی کوتاه و مصئون ساخته است.