ملاقات هیئت تجارتی ایرانی با مسئولین اتاق تجارت و صنایع افغانستان و اداره حمایه سرمایه گذاری افغانستان (آیسا)

هیئت تجارتی ایرانی متشکل 60 نفر از مقامات حکومتی، اتاق های تجارت، صنعتکاران، تاجران و سرمایه گذاران آنکشور روز سه شنبه 27 جدی 1390 با مسئولین اتاق تجارت و صنایع افغانستان و اداره حمایه سرمایه گذاری افغانستان (آیسا) ملاقات نمودند. در این ملاقات صنعتکاران، تولید کنندگان، شرکت های ساختمانی و تجارتی افغان که متشکل از 40 تن نیز اشتراک ورزیده بودند. طرفین پیرامون گسترش روابط تجارتی دو جانبه و موجودیت فرصت های خوب سرمایه گذاری در افغانستان صحبت و تبادله نظر نمودند.

محترم محمد قربان حقجو رئیس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان گسترش مناسبات تجارتی میان دو ملت برادر را که دارای مشترکات فرهنگی، دینی، مذهبی، و زبانی میباشند به سود دوکشور خوانده و از مشکلات و چالش های موجود نیز یادآوری نمود.

آقای حقجو گفت: "واردات ما سالانه از کشور ایران در حدود یک میلیارد دالر میباشد که در مقابل ما تنها چهل میلیون دالر صادرات به آنکشور داریم که نشان دهنده یک بیلانس فوق العاده نامناسب است. در ضمن سرمایه گذاری افغانها در ایران و همچنان از ایرانیها در افغانستان بسیار کم می باشد که به همکاری جانبین میتوانیم این سطح را افزایش دهیم."

آقای حقجو علاوه کرد: "متأسفانه مناسبات اقتصادی در سطح مبادلات تجاری و سرمایه گذاری ما بشکل مشترک و انفرادی بسیار پائین میباشد اما بخاطر حل این چالش ها تاجران هر دو کشور باید جهت تبادل نظر تجاری ملاقات هایی داشته باشند. همچنان ظرفیت های بالقوه در افغانستان زیاد است که برای تاجران ایرانی یک ساحه خوب برای سرمایه گذاری در عرصۀ زراعت، صنایع زراعتی، معادن، پروسس مواد معدنی، بخش خدمات از قبیل ترانسپورت، لوجستیک، بانکداری، صحی، تعلیم و تربیه؛ در بخش تجارت، صادرات، واردات و خرید و فروش اموال میباشد.

حقجو خواهان سرمایه گذاری بیشتر از سوی سرمایه گذاران ایرانی در عرصه های زراعت و معادن گردید. وی اظهار امیدواری نمود که افغانستان از طریق بنادر بحری ایران به خصوص بندر عباس و چابهار بتواند صادرات خود را به تمام دنیا گسترش دهد.

آقای حقجو خواهان آن گردید تا هر دو کشور دست دوستی به هم داده و از این فرصت بزودی استفاده کنند و همچنان سرمایه گذاری در دو کشور را بخوبی ارتقا دهند.

علیرضا زاویشی رئیس سازمان صنعت معادن و تجارت مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مورد سطح مبادلات اقتصادی با افغانستان گفت: " صادرات کشور ایران صد میلیارد دالر است که از این جمله حدود یک میلیارد دالر مربوط به کشور افغانستان میشود که این یک سطح بسیار پائین میباشد. با نظر داشت اینکه همسایه، مسلمان و همزبان میباشیم به این لحاظ باید سطح همکاریهای دو جانبه به شدت افزایش یابد سطح مبادلات و همکاریهای دو کشور از طریق سکتور های خصوصی باید به شدت افزایش پیدا کند."

آقای زاویشی به توانمندی های ایران در بخش صنعت اشاره نموده گفت: "ایران در صنعت تولید محصولات آلمونیمی همچون لوله پروفیل المونیم، ورقهای آلمونیم و کامپوزیت؛ در صنعت فولاد مانند تولید لوله، پروفیل و مقاطع مختلف فولادی؛ همچنان در زمینه ماشین آلات زراعتی و بسته بندی محصولات زراعتی توانمندی های بالقوه ای دارد. بنابراین ما می توانیم با انتقال دانش فنی، ساخت ماشین آلات و احداث فابریکه در افغانستان کمک و همکاری کنیم."

عبدالسلام زاهد مشاور ارشد اداره حمایه سرمایه گذاری افغانستان(آیسا) به موقعیت استراتیژیک افغانستان در منطقه اشاره نمود که می تواند برای ترانزیت کالا بین کشورهای منطقه ارزشمند باشد. او گفت: " حکومت افغانستان سالانه 500 میلیون دالر از این فرصت عاید بدست می آورد."

او علاوه نمود که افغانستان در پروسس میوه تازه و خشک، بسته بندی میوه، ساختمانی، انرژی و معادن نیاز به سرمایه گذاری دارد. آقای زاهد از شرکت های ایرانی خواست تا در سرمایه گذاری در کشور سهم فعال داشته باشند. او از سرمایه گذاری شرکت ایرانی به نام "صنعت پیشگام ایران" که به ارزش 150 میلیون دالر در یکی از معادن سمنت هرات سرمایه گذاری نموده است، نام برد.

به علاوه در این نشست تفاهمنامه ای بین اتاق تجارت و صنایع ولایت همدان ایران و اتاق تجارت و صنایع کابل در جهت ارتقاء سطح مبادلات تجارتی به امضا رسید.

در این نشست، تاجران ایرانی و افغان از فرصت بدست آمده استفاده نموده و در مورد افزایش سطح مبادلات تجارتی تبادله نظر نمودند. با توجه به اینکه تاجران افغان با مشکلات متعددی برای ترانزیت کالاهای خود از طریق خاک پاکستان مواجه هستند، بندر چابهار ایران می تواند گزینه بهتری برای ایشان باشد. بنابراین هیأت افغان و ایرانی به بهره برداری از این بندر در آینده نزدیک تاکید نمودند. در صورتیکه این بندر آماده بهره برداری شود، نسبت به بندر کراچی پاکستان، 800 کیلومتر نزدیکتر بوده و برای تاجران افغان نیز سهولت بیشتری فراهم می آورد.

صادرات ایران به کشور در سال 1389 حدوداً به یک میلیارد و سیصد میلیون دالر می رسد. این صادرات شامل مواد غذایی، انواع تیل و روغنیات، مواد ساختمانی، مواد کیمیایی، ادویه جات و مواد شوینده می باشد. همچنان صادرات افغانستان به ایران در سال 1389 به 32 میلیون دالر می رسد که شامل کچالو، میوه جات خشک، نباتات طبی، شیرین بویه، انواع پوست، پت و کرک می باشد.